Chiama

Farma, Gospodarstwo i produkty lokalne

Zgodnie z najbardziej typową, wiejską tradycja geograficznej strefy Chianti i, bardziej ogólnie, Toskanii, gospodarstwo agroturystyczne Poggiacolle usytuowane jest na dwóch wzgórzach pełnych winnic i gajów oliwnych. Dom chłopski składa się z toskańskiego domu na roli pochodzącego z 1700, oddalonego zaledwie 2 km od San Gimignano (Siena).
Farma posiada powierzchnię 40 hektarów, a cała produkcja rolna jest pochodzenia biologicznego. W posiadłości naszego biologicznego gospodarstwa agroturystycznego, poza klasycznymi uprawami winoroślii oliwki, mamy również pastwiska i lasy. W 1999 roku na 8 hektarach ziemi, z pomocą funduszy unijnych zasadziliśmy drzewa na opał.
Na niewielkiej działce o wielkości około 200 metrów kwadratowych ponownie rozpoczęliśmy uprawę szafrany, starodawnej i wyjątkowo cennej przyprawy, produkowanej w San Gimignano już w średniowieczu.

Kilka metrów od domu chłopskiego znajduje się ogródek z typowymi warzywami naszej toskańskiej wioski ( pomidory, sałata, cukinie, papryka, ogórki, kapusta i marchewka) oraz z roślinami aromatycznymi i leczniczymi naszego obszaru śródziemnomorskiego.

Na farmie Poggiacolle produkuje się białe winogrona, z których otrzymuje się słynne wino Vernaccia di San Gimignano i pyszne toskańskie wino Vin Santo, oraz czarne winogrona, z których otrzymuje się Chianti Colli Senesi. Winorośle gospodarstwa agroturystycznego rozciągają się prze około 7 hektarów.

Winnica, z której pochodzi winogrono do produkcji wina Chianti Colli Senesi, w 90% składa się z winorośli San Giovese. Pozostałe 10% to Merlot i Cabernet. Winnica, z której pochodzi winogrono do produkcji wina Vernaccia di San Gimignano składa się w 90% z winorośli Vernaccia, pozostałe to winorośle Chardonnay.

Gospodarstwo agroturystyczne produkuje również doskonałą oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia o intensywnym zielonym kolorze, delikatnym, owocowym smaku i bardzo niskiej kwasowości, jedynie 0,2%.

Gaj oliwny Poggiacolle rozciąga się na około 6 hektarach i składa się z wielu gatunków roślin, spośród których najważniejszymi są odmianyleccino, moraiolo, correggiolo, frantoiano, maremmanno i americano impollinatore.

Gospodarstwo agroturystyczne Poggiacolle oferuje pragnącym tego gościom również możliwość całkowitego i aktywnego oddania się życiu gospodarstwa. Na życzenie, możliwe jest wzięcie udziału w winobraniu, które odbywa się we wrześniu oraz w zbiorze oliwek w listopadzie. Odbywają się one zazwyczaj w posiadłości Poggiacolle. Uczestniczenie w pracach rolnych jest z pewnością najprostszym i najstarszym sposobem na wejście w kontakt z naturą i doświadczenie aktywnego życia wiejskiego poprzez zabawę i przebywanie z innymi osobami.

Gospodarstwo agroturystyczne Poggiacolle pragnie poinformować, iż pracujemy nad projektem piwniczki na wino. Piwniczka na terenie posiadłości pozwoli nam na swobodne produkowanie wina z całości zbiorów winogrona w Poggiacolle, umożliwiając nam również odrestaurowanie i przywrócenie blasku domowi chłopskiemu z 1200 roku, w przeszłości wybudowanemu na zlecenie Szpitala S. Maria della Scala w Sienie.

Winnica przy gospodarstwie agroturystycznym Poggiacolle

Widok na San Gimignano z gaju oliwnego

Kwiat szafran i San Gimignano

Winnica gospodarstwa agroturystycznego Poggiacolle

Zbiór winogron w winnicy Poggiacolle

Zbiór oliwek

Zbiór oliwek

Nowa oliwa z oliwek

Nowa oliwa z oliwek